Investície

 

Súčasná doba je charakteristická tým, že žijeme veľmi rýchlo. Propaguje sa, že všetko musíme mať hneď. Hneď musíme mať auto, byt, dom, každý rok chodiť na dovolenku. Na tieto "hneď veci" si vyberáme úvery a tým sa neúmerne zadlžujeme. Ani si neuvedomujeme, že takto sa stávame "novodobými otrokmi".

Žijeme podľa modelu 40 - 40 - 40.

Znamená to asi toľko, že pracujeme 40 hodín týždenne 40 rokov aby sme nakoniec dostávali od štátu dôchodok vo výške 40% nášho predchádzajúceho príjmu. Celý systém smeruje k tomu, že naše deti budú žiť podľa modelu 50 - 50 - 20.

Ak to chceme zmeniť, mali by sme sa nad tým zamyslieť. Dnešná moderná doba, doba internetu, inteligentných mobilov a sociálnych sietí ponúka veľa možností kde investovať svoje nasporené peniaze, len ich treba začať využívať vo svoj prospech.

Odborníci na financie odporúčajú aby si každý človek zo svojho zárobku mesačne odkladal 10-30% na budovanie vlastnej finančnej rezervy. Z tejto rezervy môže čerpať v prípade nepredvídaných výdajov a pri dlhodobejšom odkladani si naakumulovať dostatočnú sumu na to aby si mohol mesačne vyberať časť peňazí ako vlastný dôchodok.

Nasporené peniaze nie je vhodné mať na jednom mieste, alebo len v nehnuteľnostiach a finančných produktoch. Doba internetu a sociálnych sietí nám ponúka aj iné možnosti zhodnocovania svojich úspor. Preto je vhodné mať ich rozložené do viacerých tried majetku. 

Môže to byť napríklad takto:

 

30% nehnuteľnosti

- domy, byty, pozemky

 

30% finančné produkty

- bežné, sporiace a termínované účty, stavebné sporenie

- akcie, dlhopisy a podielové fondy

- investičné životné poistenie

 

30% drahé kovy

- zlato, striebro, platina, paládium

 

10% vysokoziskové projekty

- kryptomeny, crownfounding, startupy

 

Bohatí ľudia to väčšinou takto majú, aj preto sú bohatí. Svoj majetok potom presúvajú medzi jednotlivými triedami. Predávajú to čo je drahé a kupujú to čo je lacné. Nikdy nie je všetko drahé alebo všetko lacné. 

Podrobné informácie získate na osobnom stretnutí.

 

Na záver chcem len upozorniť, že každá investícia predstavuje menšie alebo väčšie riziko. Preto vstupujte do investičných projektov s takou sumou, ktorú si môžete dovoliť stratiť.